101. narozeniny Míly Doleželové - Den otevřených dveří II.

Milí hosté, milovníci umění, sousedé, ...

 

staňte se součástí letošního dne otevřených dveří v domě U Malířů zapůjčením svého díla malířky Míly Doleželové, Jiřího Mareše nebo sdílením Vaší osobní vzpomínky na manželský pár mimořádných výtvarníků.

 

Rozhodli jsme se i v letošním roce u příležitosti Míliných 101. narozenin uspořádat oslavu v podobě dne (víkendu) otevřených dveří v jejím domě na telčských hradbách. Opět se na jeden listopadový víkend staneme galerií a pozveme Vás na místa, kde malířka velkých očí v Telči od 70. let žila a tvořila.

 

Rádi bychom letošní ročník ozvláštnili a dali více prostoru Vašim dílům a vzpomínkám. Máte doma malbu, kresbu nebo grafiku jednoho z autorů, kterou byste byli ochotni zapůjčit do výstavy případně svolili s pořízením reprodukce k vystavení na dni otevřených dveří? Ozvěte se nám a společně vymyslíme, jak Vaše dílo do výstavy začlenit. Zajímají nás také Vaše osobní příběhy a vzpomínky na malíře, které postupně shromažďujeme a plánujeme vytvoření vzpomínkové publikace.

 

Loňský ročník akce se setkal s velkým zájmem a pro nás byl příležitostí k mnoha krásným setkáním, vyslechnutím Vašich příběhů a vzpomínek i k zapáleným rozhovorům o pohnutém osudu malířky i její pozůstalosti. Jsme zvědaví, v jaké energii se uskuteční druhý ročník akce.

 

Termín: víkend 11. - 12. 11. 2023

Časy prohlídek: SOBOTA 11.11. v 16:00, NEDĚLE 12.11.2023 10:00 a 14:00

K účasti na dni otevřených dveří je třeba předchozí rezervace na e-mailu: pension@kamenne-slunce.cz

nebo na telefonu 737906272

 

Zájemci o zapojení se do výstavy (zápůjčka, pořízení reprodukce) prosím kontaktujte Terezu Severýnovou: tereza.severynova@gmail.com, +420 737 906 272

 

Těšíme se na setkání...

Oslavili jsme 100. narozeniny Míly Doleželové

Naši milí,

 

v sobotu 12.12.2022 proběhl v penzionu Kamenné slunce, dříve známém jako dům "U Malířů", den otevřených dveří ke 100. výročí narození malířky Míly Doleželové. Na život a dílo mimořádné výtvarnice a jejího muže Jiřího Mareše přišlo v průběhu víkendu zavzpomínat přes 150 zájemců, většinou pamětníků, kteří malířský pár přímo zažili anebo se s příběhy o nich setkávali ve svých rodinách či nejbližším okolí. Hosté akce měli možnost projít celým domem, od zahrady až po půdu, zhlédnout dočasnou výstavu a především se zaposlouchat do mnohých vyprávění a vzpomínek na osudy malířů ... K vidění byla soukromá sbírka děl obou výtvarníků: malířské prvotiny Míly Doleželové, známková tvorba a knižní ilustrace, grafiky Jiřího Mareše a také Mílina díla z vrcholného období - portrétní olejomalby.

 

Děkujeme všem, kdo přišli a pomohli nám tak symbolicky naplnit odkaz Míly Doleželové v jejím domě na hradbách, v jejím Hradu. Vzhledem k velkému zájmu o akci je pravděpodobné, že se akce v budoucnu zopakuje.

 

Za celý tým penzionu ze srdce děkuje

Tereza Severýnová

 

 

Článek o akci v deníku Právo ze dne 15.11.2022, Jana Pechová:

 

 

 

Reportáž ze Dne otevřených dveří v domě U Malířů

Foto: Luboš Pavlíček

 

Den otevřených dveří k narozeninám Míly Doleželové

Na jeden den se penzion Kamenné slunce promění v galerii a symbolicky tak naplní odkaz malířky Míly Doleželové.

 

Milí hosté, telečští pamětníci a milovníci umění,

 

přijměte prosím pozvání na den otevřených dveří v domě „U Malířů“ v Palackého ulici č. 27 v Telči. V sobotu 12. 11. 2022 se dnešní penzion Kamenné slunce promění v galerii malířky Míly Doleželové a jejího muže Jiřího Mareše. Dům na hradbách, kde malířka prožila vrcholná léta své tvorby obklopená přáteli, ale i smutný závěr života v chudobě a osamění, bychom v tento den rádi otevřeli setkání lidí, které oslovuje její mimořádné dílo a pamětníků, kteří na malířku dodnes osobně vzpomínají ...  

 

 

Den otevřených dveří proběhne 12. 11. 2022

Pension Kamenné slunce, Palackého 27

Časy prohlídek: 10:00, 14:00 a 18:00 hodin

Rezervace míst na telefonu: 737906272

Nebo e-mailem: pension@kamenne-slunce.cz

Kontaktní osoba: Tereza Severýnová

 

 

12. listopadu 2022 by Míla oslavila 100. narozeniny. K jejím kulatinám jsme se rozhodli nadělit jí malý dárek. A tím je symbolické naplnění její poslední vůle, resp. její první vlastnoručně napsané verze z června roku 1992. V té Míla vyslovila přání zřídit právě ve svém domě galerii děl svých a svého muže. Můžeme si domýšlet, jaké okolnosti v samém závěru života ji vedly k podpisu nové závěti, ve které své monumentální dílo odkázala dominikánům. Fantastickou zprávou je, že i z České dominikánské provincie se nyní Míla do Telče vrací. S nadšením sledujeme množství oficiálních akcí, výstav, a především blížící se otevření stálé expozice v reprezentativních prostorách Univerzitního centra Telč Masarykovy univerzity. Naše akce je komorním příspěvkem k roku oslav 100. výročí jejího narození. Na prohlídku bude potřeba se předem objednat na uvedených kontaktech.

 

 

Na dni otevřených dveří přiblížíme návštěvníkům historii domu a provedeme je prostorami, kde malířka žila a tvořila. V přízemí domu (v dnešní prodejně sportovního oblečení) měla Míla jeden z ateliérů a depozitář obrazů, na dvoře vedle hradby stál velký ateliér, kde vzniklo v roce 1976 i její nejrozměrnější dílo „Pouť na vsi“. S rodinou obývala první patro domu, kde byl i její třetí ateliér. Využívala také zahradu ukrytou pod hradbami, na které stojí poslední dochovaná románská bašta v Telči.

 

V uplynulých letech, s blížícím se výročním, se nám podařilo shromáždit vlastní sbírku děl obou autorů, která bude v domě k vidění. Naše sbírka je velmi malá, těší nás ale její pestrost. Podařilo se nám získat malířčiny rané práce, kresby a studie k větším plátnům i charakteristické portréty. Shromáždili jsme také Míliny úchvatné knižní ilustrace. Největším dílem v naší sbírce je rozměrné plátno „Svatba“ z roku 1967, které malířka prodala do USA, odkud bylo před 2 lety dovezeno zpět, ke kořenům… Z děl Jiřího Mareše jsme získali několik grafik s motivy koní a s biblickými náměty. Osobně mne těší i malé poklady, útlé sešitky pro děti z edice „Divadélko“ z 50. let, jeden napsaný a ilustrovaný Mílou, druhý Jiřím Marešem. Máme ve sbírce i několik děl, která vznikla přímo v domě, mezi nimi velmi emotivní červený portrét ženy, který vznikl v samém závěru Mílina života a je plný smutku.

  

Dům v Palackého ulici 27 pochází z poloviny 17. století. Podle zdrojů, které máme k dispozici, byli předchozími majiteli manželé Horálkovi, kteří tu vedli mezi lety 1916-1951 hostinství. Míla Doleželová společně s Jiřím Marešem dům (kterému říkali Hrad) koupili v roce 1972 za peníze získané prodejem obrazů do Mexika a USA. Po malířčině smrti v roce 1993 dům koupil můj otec od pana Jiřího Schramla, který o Mílu v závěru života pečoval a kterému dům připadl v dědickém řízení. Od roku 2004 tu provozujeme penzion.

 

S příběhy o Míle jsem se v Telči setkávala už od dětství od přátel mých rodičů, kteří ji zažili nebo o ní věděli z doslechu. Převažovala vyprávění o tom, že to byla podivínka a slyšela jsem mnoho smutných svědectví o jejím osamělém závěru života. Postupně jsem se začala zajímat o její dílo a osudy z dostupných pramenů. Věřím, že na této akci budu mít i já sama další příležitost dozvědět se o Míle víc právě při osobním setkání s pamětníky, které bych tímto ráda pozvala.

 

Pozvánku na den otevřených dveří najdete také v říjnovém vydání Telčských listů, děkujeme paní Marii Majdičové a redakci za příležitost.

Přílohy
pdfTisková zpráva [pdf, 532 kB]

Míla (Bohumila) Doleželová - malířka Cikánů

Historie našeho domu je neodmyslitelně spojená s malířkou Mílou Doleželovou (12.11.1922 - 30.12.1993) a jejím manželem Jiřím Marešem (22.4.1932 - 6.1.1984).

 

Dům na hradbách v Palackého ulici 27 malířka koupila v roce 1972 za peníze získané prodejem svých obrazů do Mexika a USA a žila v něm až do své smrti. "Říkáme mu hrad..." můžeme se dočíst v knize Hledání pravdy Malířky Míly Doleželové. Domu se přezdívalo také "U Malířů". Památku obou malířů připomíná pamětní deska osazená roku 2003 na fasádě domu (čas od času je skrytá v bujné zeleni...)

 

Míla Doleželová byla donedávna v České republice spíše neznámou postavou, přitom ve světě se stala uznávanou umělkyní a její dílo je zastoupené v mnoha galeriích a aukčních domech v New Yorku, Paříži, Londýně, Tel Avivu či Mexiku. Bývá přezdívaná "malířka velkých očí" nebo "malířka cikánů". Věnovala se také nástěnné malbě a její působivé fresky je možné dodnes vidět například v lékárně na Jihlavském náměstí.

 

12.11.2022 uplyne 100 let od jejího narození. Její monumentální dílo se po téměř třiceti letech vrací do Telče. V následujícím článku přinášíme přehled akcí, které se vážou k malířčiu jubileu a neměli byste si je za žádnou cenu nechat ujít!

100. výročí narození malířky velkých očí Míly Doleželové

V roce 2022 uplyne 100 let od narození malířky velkých očí Míly Doleželové. Nádherným dárkem k jejím pomyslným narozeninám je návrat části jejího monumentálního díla do Telče, o který se zasloužilo ve spolupráci s množstvím dalších partnerů Univerzitní centrum v Telči.

 

Během roku se koná hned několik oficiálních akcí, kde se s dílem Míly Doleželové můžete (chtělo by se nám skoro říct, že MUSÍTE!) setkat:

 

  • První letošní výstava proběhla v červnu v prostorách Senátu Parlamentu České republiky. 

 

  • Druhou výstavou, kterou opravdu nevynechte, je výstava Míla Doleželová Obrazy v galerii Hasičský dům v Telči. Je na ní k vidění množství velkých formátů z malířčina vrcholného období, působivý autoportrét nebo portrét vlastní maminky i několik děl Jiřího Mareše. Výstava potrvá do konce roku 2022. Tisková zpráva.

 

 

  • Na vernisáži této výstavy 16.6.2022 byla také pokřtěna nová kniha Míla Doleželová vydaná ke 100 narození, která je povinnou výbavou každého obdivovatele jejího díla. Podrobnosti o knize a online nákup.

 - náhled

 

  • Český rozhlas Dvojka připravil a 9.7.2022 odvysílal o Míle Doleželové pořad s názvem: Od křídou pomalovaných chodníků ke světovým galeriím v rámci série Osudové ženy. Doporučujeme k poslechu!

None

 

  • Malá prázdninová výstava Vzpomínka na Jiřího Mareše probíhá do 31.8.2022 v prostorách knihovny Univerzitního centra v Telči (pozor na omezenou otvírací dobu!)

 - náhled

 

  • Odkazu Míly Doleželové se dotknou také tradiční Historické slavnosti Zachariáše z Hradce, které se konají 19.-20.8.2022. Těšte se na site specific "Míla na každém kroku aneb obraz sem, obraz tam" vznikající pod taktovkou Petra Píši z Třešťského Zatrestbandu a Jakuby Škrdly. Část programu věnovaná Míle bude probíhat v neděli 20.8. kolem 12 hodiny na náměstí.

 

  • Třešničkou na dortu na závěr bude v roce 2023 otevření stálé expozice Míly Doleželové v Univerzitním centru v Telči… Už se nemůžeme dočkat. A Vy? Sledujte aktuální dění kolem nově vznikající expozice na odkazu: www.miladolezelova.eu

 

 

K oficiálnímu programu oslav bychom rádi přispěli po vlastní ose i my na podzim letošního roku. A sice komorním dnem otevřených dveří v jejím telčském domě na hradbách, kde žila od roku 1972 až do své smrti v roce 1993. Její otisk a tvůrčí energie jsou tu stále přítomné. Jsou to často i sami hosté, kdo o duchu místa mluví, aniž by znali jeho historii, dílo nebo osudy manželů výtvarníků. Někdy s Mílou v domě promlouváme, představujeme si období, kdy byl plný lidí a sdíleného nadšení pro umění, jindy, je-li ztichlý a prázdný, si vzpomeneme na tíživý obraz závěru jejího života v osamění.

 

Za poslední 2 roky, s blížícím se výročím, se nám podařilo získat několik obrazů i grafik obou autorů a shromáždit pestrou sbírku knižních ilustrací. S myšlenkou na symbolické naplnění jejího odkazu (jedna z verzí poslední vůle zmiňuje přání zřídit galerii přímo v jejím domě), postupně dáváme naší představě jasnější obrysy a současně s nadšeným očekáváním sledujeme proces vzniku reprezentativní stálé expozice.

 

 

Malíři Míla Doleželová a Jiří Mareš se vrací do Telče!

Zpráva, která nás neskutečně těší. 

 

Citujeme ze stránek Univerzitního centra Telč:

"Po složité cestě, a až téměř po třiceti letech od úmrtí významné telčské malířky Míly Doleželové, se většina jejích děl, a také děl jejího muže, rovněž akademického malíře, Jiřího Mareše, vrací zpět do Telče. Dohodli se na tom zástupci České dominikánské provincie a Univerzitního centra Masarykovy univerzity, kteří společně s městem Telč a Krajem Vysočina připravili první malou letní expozici vybranou z obrazů z pozůstalosti obou malířů, nyní Masarykově univerzitě do Telče dlouhodobě zapůjčených."

 

Zahájení výstavy: 1.7.2021 v 16 hodin v knihovně Univerzitního centra v Telči

 

Více informací zde

Penzion Kamenné slunce

  Palackého 27, 588 56 Telč

  (+420) 732 193 510(+420) 731 604 644

  pension@kamenne-slunce.cz / kamenneslunce@gmail.com

  facebook

  instagram

 

Bavte se v okolí penzionu

97 m Náměstí Zachariáše z Hradce / 350 m Zámek Telč / 600 m zámecký park / 1,4 km rozhledna Oslednice / 1,5 km Židovský hřbitov / 1,4 km rybník Roštejn / 9,5 km Velký pařezitý rybník