Míla (Bohumila) Doleželová - malířka Cikánů

Historie našeho domu je neodmyslitelně spojená s malířkou Mílou Doleželovou (22.11.1922 - 30.12.1993) a jejím manželem Jiřím Marešem (22.4.1932 - 6.1.1984).

 

Dům v Palackého ulici 27 malířka koupila v roce 1972 za peníze získané prodejem obrazů do Mexika a USA a žila v něm až do své smrti. Míla Doleželová je stále v České republice spíše neznámou postavou, přitom ve světě se stala uznávanou umělkyní a její dílo je zastoupené v mnoha galeriích a aukčních domech v New Yorku, Paříži, Londýně, Tel Avivu či Mexiku. Bývá přezdívaná jako "malířka velkých očí" nebo "malířka cikánů". Věnovala se také nástěnné malbě a její působivé fresky je možné vidět například v lékárně na Jihlavském náměstí.

 

12.11.2022 budeme slavit 100 let od jejího narození. Do té doby plánujeme vytvořit v prostorách domu malou galerii jejích prací, reprodukcí, knižních ilstrací a shromáždit vzpomínky pamětníků, abychom tak alespoň symbolicky naplnili její odkaz. Přání, aby v jejím domě vznikla výstavní galerie děl jejího manžela i jejích, sepsala Míla Doleželová vlastnoručně ve své závěti 6.6.1992. Tuto závěť o 17 měsíců později změnila a její dílo připadlo Československé provincii Řádu Bratří kazatelů (dominikánů). 6 týdnů poté, 30.12.1993 Míla ve svém domě umírá.

 

Památku obou malířů připomíná pamětní deska osazená roku 2003 na fasádě domu. Najdete ji vlevo od výkladní skříně prodejny Ral Sport, čas od času je skrytá v bujné zeleni...

 

Nejsilnější stopou, kterou po sobě v domě Míla Doleželová zanechala, je však její stále přítomná energie. Duše, chcete-li? Její keativita, talent, síla, ale i pohnutý osud a závěr života v osamění ze zdí jejího domu stále sálá...

 

 

Malíři Míla Doleželová a Jiří Mareš se vrací do Telče!

Zpráva, která nás neskutečně těší. 

 

Citujeme ze stránek Univerzitního centra Telč:

"Po složité cestě, a až téměř po třiceti letech od úmrtí významné telčské malířky Míly Doleželové, se většina jejích děl, a také děl jejího muže, rovněž akademického malíře, Jiřího Mareše, vrací zpět do Telče. Dohodli se na tom zástupci České dominikánské provincie a Univerzitního centra Masarykovy univerzity, kteří společně s městem Telč a Krajem Vysočina připravili první malou letní expozici vybranou z obrazů z pozůstalosti obou malířů, nyní Masarykově univerzitě do Telče dlouhodobě zapůjčených."

 

Zahájení výstavy: 1.7.2021 v 16 hodin v knihovně Univerzitního centra v Telči

 

Více informací zde

Historie domu

Dům v Palackého ulici č. 27 stojí naproti původně strážné věži svatého Ducha. Pozdně románská věž kostela je nejstarší dochovanou stavební památkou v Telči. Dům přímo navazuje na 10,5 metru vysokou městskou hradbu, která pochází ze 14. století. Na naší zahradě stojí také poslední dochovaná románská bašta v Telči. V roce 1655 byl dům zcela zničen ve velkém požáru. Do nynější podoby s neorenesanční fasádou byl dům přestavěn koncem 19. století. Od roku 1916 byli majiteli domu manželé Horálkovi, kteří provozovali v přízemí domu v prostorách dnešního Ralsportu hostinec. Fotografii manželů Horálkových jsme při rekonstrukci domu našli na půdě a nyní visí vyvěšená ve společenské místnosti spolu s dalšími artefakty z historie domu.

Penzion Kamenné slunce

  Palackého 27, 588 56 Telč

  (+420) 732 193 510

  (+420) 731 604 644

  pension@kamenne-slunce.cz

  facebook

  instagram

 

Bavte se v okolí penzionu

97 m Náměstí Zachariáše z Hradce / 350 m Zámek Telč / 600 m zámecký park / 1,4 km rozhledna Oslednice / 1,5 km Židovský hřbitov / 1,4 km rybník Roštejn / 9,5 km Velký pařezitý rybník