Míla (Bohumila) Doleželová - malířka Cikánů

Historie našeho domu je neodmyslitelně spojená s malířkou Mílou Doleželovou (12.11.1922 - 30.12.1993) a jejím manželem Jiřím Marešem (22.4.1932 - 6.1.1984).

 

Dům na hradbách v Palackého ulici 27 malířka koupila v roce 1972 za peníze získané prodejem svých obrazů do Mexika a USA a žila v něm až do své smrti. "Říkáme mu hrad..." můžeme se dočíst v knize Hledání pravdy Malířky Míly Doleželové. Domu se přezdívalo také "U Malířů". Památku obou malířů připomíná pamětní deska osazená roku 2003 na fasádě domu (čas od času je skrytá v bujné zeleni...)

 

Míla Doleželová byla donedávna v České republice spíše neznámou postavou, přitom ve světě se stala uznávanou umělkyní a její dílo je zastoupené v mnoha galeriích a aukčních domech v New Yorku, Paříži, Londýně, Tel Avivu či Mexiku. Bývá přezdívaná "malířka velkých očí" nebo "malířka cikánů". Věnovala se také nástěnné malbě a její působivé fresky je možné dodnes vidět například v lékárně na Jihlavském náměstí.

 

12.11.2022 ulyne 100 let od jejího narození. Její monumentální dílo se po téměř třiceti letech vrací do Telče. V následujícím článku přinášíme přehled akcí, které se vážou k malířčiu jubileu a neměli byste si je za žádnou cenu nechat ujít!

100. výročí narození malířky velkých očí Míly Doleželové

V roce 2022 uplyne 100 let od narození malířky velkých očí Míly Doleželové. Nádherným dárkem k jejím pomyslným narozeninám je návrat části jejího monumentálního díla do Telče, o který se zasloužilo ve spolupráci s množstvím dalších partnerů Univerzitní centrum v Telči.

 

Během roku se koná hned několik oficiálních akcí, kde se s dílem Míly Doleželové můžete (chtělo by se nám skoro říct, že MUSÍTE!) setkat:

 

  • První letošní výstava proběhla v červnu v prostorách Senátu Parlamentu České republiky. 

 

  • Druhou výstavou, kterou opravdu nevynechte, je výstava Míla Doleželová Obrazy v galerii Hasičský dům v Telči. Je na ní k vidění množství velkých formátů z malířčina vrcholného období, působivý autoportrét nebo portrét vlastní maminky i několik děl Jiřího Mareše. Výstava potrvá do konce roku 2022. Tisková zpráva.

 

 

  • Na vernisáži této výstavy 16.6.2022 byla také pokřtěna nová kniha Míla Doleželová vydaná ke 100 narození, která je povinnou výbavou každého obdivovatele jejího díla. Podrobnosti o knize a online nákup.

 - náhled

 

  • Český rozhlas Dvojka připravil a 9.7.2022 odvysílal o Míle Doleželové pořad s názvem: Od křídou pomalovaných chodníků ke světovým galeriím v rámci série Osudové ženy. Doporučujeme k poslechu!

None

 

  • Malá prázdninová výstava Vzpomínka na Jiřího Mareše probíhá do 31.8.2022 v prostorách knihovny Univerzitního centra v Telči (pozor na omezenou otvírací dobu!)

 - náhled

 

  • Odkazu Míly Doleželové se dotknou také tradiční Historické slavnosti Zachariáše z Hradce, které se konají 19.-20.8.2022. Těšte se na site specific "Míla na každém kroku aneb obraz sem, obraz tam" vznikající pod taktovkou Petra Píši z Třešťského Zatrestbandu a Jakuby Škrdly. Část programu věnovaná Míle bude probíhat v neděli 20.8. kolem 12 hodiny na náměstí.

 

  • Třešničkou na dortu na závěr bude v roce 2023 otevření stálé expozice Míly Doleželové v Univerzitním centru v Telči… Už se nemůžeme dočkat. A Vy? Sledujte aktuální dění kolem nově vznikající expozice na odkazu: www.miladolezelova.eu

 

 

K oficiálnímu programu oslav bychom rádi přispěli po vlastní ose i my na podzim letošního roku. A sice komorním dnem otevřených dveří v jejím telčském domě na hradbách, kde žila od roku 1972 až do své smrti v roce 1993. Její otisk a tvůrčí energie jsou tu stále přítomné. Jsou to často i sami hosté, kdo o duchu místa mluví, aniž by znali jeho historii, dílo nebo osudy manželů výtvarníků. Někdy s Mílou v domě promlouváme, představujeme si období, kdy byl plný lidí a sdíleného nadšení pro umění, jindy, je-li ztichlý a prázdný, si vzpomeneme na tíživý obraz závěru jejího života v osamění.

 

Za poslední 2 roky, s blížícím se výročím, se nám podařilo získat několik obrazů i grafik obou autorů a shromáždit pestrou sbírku knižních ilustrací. S myšlenkou na symbolické naplnění jejího odkazu (jedna z verzí poslední vůle zmiňuje přání zřídit galerii přímo v jejím domě), postupně dáváme naší představě jasnější obrysy a současně s nadšeným očekáváním sledujeme proces vzniku reprezentativní stálé expozice.

 

 

Malíři Míla Doleželová a Jiří Mareš se vrací do Telče!

Zpráva, která nás neskutečně těší. 

 

Citujeme ze stránek Univerzitního centra Telč:

"Po složité cestě, a až téměř po třiceti letech od úmrtí významné telčské malířky Míly Doleželové, se většina jejích děl, a také děl jejího muže, rovněž akademického malíře, Jiřího Mareše, vrací zpět do Telče. Dohodli se na tom zástupci České dominikánské provincie a Univerzitního centra Masarykovy univerzity, kteří společně s městem Telč a Krajem Vysočina připravili první malou letní expozici vybranou z obrazů z pozůstalosti obou malířů, nyní Masarykově univerzitě do Telče dlouhodobě zapůjčených."

 

Zahájení výstavy: 1.7.2021 v 16 hodin v knihovně Univerzitního centra v Telči

 

Více informací zde

Historie domu

Dům v Palackého ulici č. 27 stojí naproti původně strážné věži svatého Ducha. Pozdně románská věž kostela je nejstarší dochovanou stavební památkou v Telči. Dům přímo navazuje na 10,5 metru vysokou městskou hradbu, která pochází ze 14. století. Na naší zahradě stojí také poslední dochovaná románská bašta v Telči. V roce 1655 byl dům zcela zničen ve velkém požáru. Do nynější podoby s neorenesanční fasádou byl dům přestavěn koncem 19. století. Od roku 1916 byli majiteli domu manželé Horálkovi, kteří provozovali v přízemí domu v prostorách dnešního Ralsportu hostinec. Fotografii manželů Horálkových jsme při rekonstrukci domu našli na půdě a nyní visí vyvěšená ve společenské místnosti spolu s dalšími artefakty z historie domu.

Penzion Kamenné slunce

  Palackého 27, 588 56 Telč

  (+420) 732 193 510

  (+420) 731 604 644

  pension@kamenne-slunce.cz

  facebook

  instagram

 

Bavte se v okolí penzionu

97 m Náměstí Zachariáše z Hradce / 350 m Zámek Telč / 600 m zámecký park / 1,4 km rozhledna Oslednice / 1,5 km Židovský hřbitov / 1,4 km rybník Roštejn / 9,5 km Velký pařezitý rybník