Penzion v centru Telče - současnost

Penzion Kamenné slunce je v provozu od roku 2004. Historický telečský dům prošel citlivou přestavbou, která zachovala historický ráz a podtrhla genius loci místa. Červená půdová dlažba, odhalené cihly a klebny, dřevěné podlahy, přiznané trámy... Jižní fasáda domu přímo navazuje na původní středověkou městskou hradbu a když projdete nenápadnou brankou ze dvora, ocitnete se na tak trochu tajném místě. Zahrada pod hradební zdí je naše chlouba a radost. Ve stínu broskvoní se uvelebte na lehátku a jen tak poslouchejte, jak hodiny na věži svatého Ducha poctivě odbíjejí každou čtvrthodinu.

 

Ubytovat se u nás může až 19 hostů (máme 16 lůžek + 3 přistýlky) v pokojích zařízených ve stylu babiččiny světničky v podkroví kombinací starožitného a současného nábytku. Věříme, že se u nás vyspíte do růžova a po lehce vrzajícím schodišti přijdete ráno spokojeně posnídat třeba koláče od místního pekaře Marka.

 

 

 

Vistárie

Květen. Výsostný čas pro vistárii, znáte ji? Tahle bujná popínavka porůstá fasádu našeho domu v Palackého ulici naproti věži svatého Ducha. Její velké modré hroznovité květy opojně voní a lákají včely, čmeláky a také drvodělky potulné, velikánské včely samotářky s modrou barvou křídel. Jestli chcete snídat s okny zalitými sluncem a tímhle "modrým deštěm", přijeďte k nám v květnu. 

 

Historie domu

Dům v Palackého ulici č. 27 stojí naproti původně strážné věži svatého Ducha. Pozdně románská věž kostela je nejstarší dochovanou stavební památkou v Telči. Dům přímo navazuje na 10,5 metru vysokou městskou hradbu, která pochází ze 14. století. Na naší zahradě stojí také poslední dochovaná románská bašta v Telči. V roce 1655 byl dům zcela zničen ve velkém požáru. Do nynější podoby s neorenesanční fasádou byl dům přestavěn koncem 19. století. Od roku 1916 byli majiteli domu manželé Horálkovi, kteří provozovali v přízemí domu v prostorách dnešního Ralsportu hostinec. Fotografii manželů Horálkových jsme při rekonstrukci domu našli na půdě a nyní visí vyvěšená ve společenské místnosti spolu s dalšími artefakty z historie domu.

Míla Doleželová - malířka Cikánů

V roce 1967 dům koupila akademická malířka Míla Doleželová se svým manželem Jiřím Marešem, malířem a grafikem. Míla Doleželová je v České republice spíše neznámou postavou, přitom ve světě se stala uznávanou umělkyní a její dílo je zastoupené v mnoha galeriích a aukčních domech v USA, Francii či Mexiku. Bývá přezdívaná jako "malířka cikánů". Kromě jiného se věnovala také nástěnné malbě a její působivé fresky je možné vidět v lékárně na Jihlavském náměstí. V domě v Palacého ulici 27 žila až do své smrti v roce 1993. Její památku připomíná pamětní deska osazená na fasádě domu. V recepci Vám zapůjčíme k nahlédnutí knihy s jejími ilustracemi a plánujeme vytvořit v prostorách domu malou galerii jejích reprodukcí, abychom alespoň symbolicky naplnili její odkaz. 

Ubytování v Telči - Penzion Kamenné slunce z ptačí perspektivy

Penzion Kamenné slunce

  Palackého 27, 588 56 Telč

  (+420) 732 193 510

  (+420) 731 604 644

  pension@kamenne-slunce.cz

  facebook

  instagram

 

Bavte se v okolí penzionu

97 m Náměstí Zachariáše z Hradce / 350 m Zámek Telč / 600 m zámecký park / 1,4 km rozhledna Oslednice / 1,5 km Židovský hřbitov / 1,4 km rybník Roštejn / 9,5 km Velký pařezitý rybník